Uluslararası piyasalar

Dün ABD’de CB öncül endeks aylık bazda beklentilerin altında %0.8 azalış gösterdi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun muhtemelen inatçı kalacağını ve Fed'i yatırımcıların beklediğinden daha uzun süre faiz oranlarını yüksek tutmaya zorlayacağını söyledi.

Uluslararası piyasalar

Dün ABD’de CB öncül endeks aylık bazda beklentilerin altında %0.8 azalış gösterdi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun muhtemelen inatçı kalacağını ve Fed'i yatırımcıların beklediğinden daha uzun süre faiz oranlarını yüksek tutmaya zorlayacağını söyledi. Dolar endeksinde satış eğilimi devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de satış baskısı sürdü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu sabah itibariyle %4.39 seviyesinden işlem görüyor. Euro Bölgesi’nde ise Almanya’da ÜFE’nin aylık bazda %0.1 azalırken, yıllık bazda ÜFE ise %-14.7’den %-11.0’e gerilerken veriler beklentiler dahilinde gerçekleşti. Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) yayınladığı aylık ekonomi raporunda Alman ekonomisinin zayıf dış talep ve geçen yılki enerji fiyatlarındaki şokun sonuçlarının üretimi yavaşlatması nedeniyle 4. çeyrekte küçülmesinin beklendiğini ifade etti. ECB üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau, faiz indirimlerini tartışmak için erken olduğunu, önümüzdeki birkaç çeyrek boyunca yüksek faizlerin kalıcı olacağını söylerken, Gazze ve İsrail'deki çatışmaların, petrol piyasasındaki dalgalanmaların enflasyondaki düşüşü rayından çıkarma olasılığının düşük olduğunu, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde zaman zaman iniş ve çıkışların beklenebileceğini de ifade etti. Dolar endeksinde satış eğiliminin devam etmesiyle Eur/Usd ve Gbp/Usd paritesinde yükseliş eğilimi sürdü. Enflasyon baskısının azalması ile faizlerdeki düşüş etkisi altın ve gümüş fiyatlarında yükselişi desteklemeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki hareketler altın ve gümüş fiyatlarında belirleyici olmayı sürdürecektir. Bu nedenle yavaş yavaş değerli metallerde yükselişin sonuna doğru yaklaştığımızı düşünüyoruz. Japonya Petrol Birliği (PAJ) başkanı Shunichi Kito, OPEC+'nın petrol fiyatlarını desteklemek için Aralık ayından sonra arz kısıtlamalarını uzatmasını beklediğini söyledi. Bu beklentiler ile petrol düşüş kanalını kırarak yükseliş başlattı. 26 Kasım Pazar günü yapılacak OPEC toplantısının önemi giderek artıyor. Kısa vadede arz endişeleri tekrar petrol fiyatlarındaki yükselişi destekliyor. Küresel borsalar faiz baskısının hafiflemesiyle yükseliş eğilimine devam ederken özellikle çip şirket hisselerindeki sert yükseliş Nasdaq endeksini son 22 ayın en yüksek seviyesine taşıdı. ABD’de diğer endekslerde teknoloji şirketlerinin iyimserliği ile yükselişine devam etti. Avrupa endeksleri ise dünü karışık bir seyirle tamamladı. Asya borsaları ise güne çip hisselerindeki iyimserlikle pozitif başlarken günü karışık bir seyirle tamamladı. Bugün Nvidia’nın mali takvim yılı olarak 2024 yılının 3. çeyreğine ilişkin açıklayacağı bilançosu teknoloji şirket hisselerinde yönlendirici olabilir. Ancak tahvil faizlerinin oldukça aşağılarda olması küresel borsalarda da dönüş emarelerinin görülmesine yol açabilir. Küresel borsalarda da kısa vadede tahvil faizlerinin belirleyici olabileceğini düşünüyoruz.

 

Bugün ABD’de mevcut konut satışlarının 3.90 milyon adet gelmesi beklenirken, Fed’in daha önce 1 Kasım’da gerçekleştirdiği faiz toplantısının tutanakları yayınlanacak. Fed’in önümüzdeki döneme ilişkin faiz politikasına dair sinyaller aranacakken, büyüme, istihdam ve enflasyona dair verilecek mesajlarda piyasada volatiliteyi artırabilir. Euro Bölgesi’nde ise Avrupa Merkez Bankası Lagarde’nin Almanya Maliye Bakanlığı'nın Berlin'de düzenlediği etkinlikte yapacağı konuşma takip edilecek.

Kaynak Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı