Bakan Tekin, Maldivler Cumhurbaşkanı Muizzu ile görüştü

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çalışma ziyareti nedeniyle Türkiye'de bulunan Maldivler Cumhurbaşkanı Mohamed Muizzu ile görüştü.

Bakan Tekin, Maldivler Cumhurbaşkanı Muizzu ile görüştü

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen heyetler arası görüşmede iki ülke arasındaki eğitim konuları ele alındı.

Ülkesinin önemli oranda bir genç nüfusa sahip olduğunun altını çizen Maldivler Cumhurbaşkanı Mohamed Muizzu, gençlerin, akademik uzmanlığı ve teknolojik yeterliliği sebebiyle yüksek öğretim için sıklıkla Türkiye'yi tercih ettiklerini vurguladı.

Muizzu, ülkesindeki gençlerinin Türkiye'de eğitim aldığı alanları genişletmek istediklerini ayrıca özel eğitim alanında eğitim verecek yetkin öğretmen konusunda iş birliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye'nin binlerce yıllık deneyimi olan köklü kurumlara sahip olduğunu anımsatan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise öğretmen eğitimlerinin özellikle destek olmak istedikleri bir konu olduğunu belirterek eğitim alanında her türlü iş birliğine açık olduklarını söyledi. Tekin, özel eğitim öğretmenlerinin eğitimi noktasında katkı sağlayabileceklerini dile getirdi.

Bakan Tekin, yaklaşık 20 milyon öğrenci, 1 milyon 200 bin öğretmen, 76 bin kurumla devasa bir aile olduklarını dile getirerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nı "Türkiye'nin en büyük ailesi" olarak tanımladıklarını kaydetti.

  Hibya Haber Ajansı